Чортополохівки летять

2

Всі знають, що перелітні птахи восени відлітають з наших країв на південь, а весною повертаються назад. І останніми завжди до Куп’янська прилітають ластівки і сірі чайки.

Але як виявилося, цього року не вони повернулися в Україну останніми.

Вже другий день, як Куп’янськ опинився на шляху дуже цікавого природного феномену – масової міграції  метеликів.

Отже в Україні є не тільки перелітні птахи, а й перелітні метелики.

В понеділок 27 травня просто зграї  рудуватих метеликів з великою швидкістю летіли над нашим містом на північний захід.

Я зустрів досить велику зграю на нашому міському майдані. Ми всі звикли до поетичного кліше, що метелики не літають, а пурхають. Так от, такий вислів – не про цей переліт!

Більше сотні метеликів за кілька секунд пронеслися повз мене, перетинаючи площу по діагоналі від її «циркового» кутка до будівлі УЖКГ. Мені навіть здалося, що та зграя могла, при бажанні, збити мене з ніг :)

Промайнули вони з такою швидкістю, що я не встиг навіть дістати фотоапарат. І  навіть у режимі спортивної фотографії, коли за секунду робиться кілька знімків, вдалося піймати лише такий розмазаний “портрет” цих дуже швидких істот.

DSC_0150 DSC_0152

 

Згодом і на інших вулицях міста я побачив, що не так масово і щільно, інколи навіть поодинці, але теж у великій кількості, метелики завзято подорожували у тому самому напрямку .

За одну хвилину я нарахував більше 50 метеликів, які встиг побачити. Але зняти той літ на відео мені не вдалося, тут я просто не встигав. Лише й видно, як швидко промайнула по асфальту тінь від метеликів.

Їх міграція Куп’янськом продовжується ще й сьогодні. Але вже не так рясно. Мабуть то найслабші вже летять. А тут на них полюють ластівки. У мене на очах ластівка збила одного такого мандрівника, але не втримала і я його підняв та сфотографував.

61243749_475857303150086_8250183377303371776_n 61115458_851514068547824_101456426135715840_n

 

Вдома по інтернету ідентифікував, що його назва Сонцевик будяковий, латинською мовою Vanessa cardui. А ще цього метелика в Україні інколи називають чортополохівка. Під час міграції вони сягають швидкості до 50 км/год. і за добу пролітають до 500 км!

Виявляється, що ці метелики пролітають гігантські відстані і зимують десь на півночі Африки або на Близькому сході, де відкладають яйця, і на цьому річний життєвий політ метеликів закінчується.

А з яєць вилуплюється  гусінь, яка згодом перетворюється на лялечку, і вже з неї навесні виростає новий метелик.

І ці чортополохівки нового покоління знову збираються в зграї і, за невідомим людській науці покликом природи, повертаються за кілька тисяч кілометрів до України і інших, навіть північних країн Європи.

Тут теж виводяться нові покоління сонцевиків, які знову і знову повторюють споконвічний цикл перелітних метеликів.

Крім Будякового сонцевика, сезонна міграція кличе в далеку дорогу ще один вид сонцевиків, які водяться в Україні. Це – сонцевик адмірал (Vanessa atalanta), в окрасі якого більше чорного кольору.

А ось так виглядає гусінь чортополохівки

800px-Vanessa_cardui_-_caterpillar_07_(HS)

 

Be the first to comment on "Чортополохівки летять"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*