План міста у XVIII сторіччі

план

У Куп’янську не було архітектора не тільки останні 5 років, а і в XVIII сторіччі. Тоді наше місто, як і більшість слобожанських містечок, забудовувалось без генерального плану.

У столиці імперії це було признано занадто великою вольницею. І стали вимагати, щоб генплан був!

Тоді у Санкт-Петербурзі правила німкеня Софія Августа Фредеріка Ангальт-Цербстська, яка колись вийшла заміж за свого троюрідного брата, майбутнього царя ПетраІІІ, вбила його і сама стала імператрицею Катериною ІІ.

От їй на підпис подали і ось такий план міста Куп’янська, з доповідною запискою:  

“Пространство города в длину от севера к югу 3 версты 200 саженей, в ширину – на 400 саженей, а в окружность 7 вёрст 220 саженей. Фигуру имеет четвероугольную и иррегулярную. Разделение на части не имеет. А по названиям издревле тамошних обывателей улиц: Калантаеской, Ахтырской, Загреблянской, Долгалеевской, Сизоновской, Горянской, Заоскольской и Городовой, из коех в Городовой улице помещены домы для присутственных мест и помещичьи, в коей против прочих и жилья находится более.

По примерному же штату Управы, благочиния полагается во оном быть двум кварталам, на что и ожидается высочайшего утверждения ея императорского величества”.

План міста Куп’янська був затверджений Катериною ІІ 20 квітня 1786 року.

На цьому плані досить довільно, простими рівними лінями нанесені вулиці, в центральній частині міста. А в південна, означена, як “Пригородная слобода” і має форму чіткого прямокутника.

Тут можна найти соборну церкву, просто на місці нинішньої площі перед міськвиконкомом, а поруч будинок городничого. Ще явно видно залишки старого фортечного муру, м’ясні та рибні ряди, кузню і таке інше.

план1 план 2

 

 

2 Comments on "План міста у XVIII сторіччі"

  1. А у вас в заглавии 13 век… V-пропустили
    Заметка интересная! Люблю такие)))

    • Дякую, люба Марусенько! Це не рекламний трюк, щоб залучити читачію, я дійсно просто прогавив. Слабий я в римських цифрах…

Leave a comment

Your email address will not be published.

*