Цегляна історія центру Куп’янська

9

Коли я розглядаю старі будівлі то інколи думаю про те, як виглядали люди, що їх зводили.

Уявляю:

– якими тоді були креслення;

– хто контролював точність і якість робіт;

– з якою швидкістю тоді будували;

– як і в яких ємностях колотили вапняний розчін;

– якими були будівіельні лаштунки;

– як деревяними “козами” підсобники підносили цеглу майстру  і таке інше.

І завжди думаю про те, скільки разів торкалися руки предків до кожної цеглини.

Мода – це така мінлива дама, що дуже часто змінює критерії краси навіть на зовнішність будівель.  Кілька старих будівель нашого міста було зведено з урахуванням архітектурної моди, коли цеглою викладали різного типу тяги-пояски, пілястри, сандрики, русти і інші архітектурні деталі. Це мода 19 сторіччя.

Але всі ми пам’ятаємо, як після другої світової війни в моду упхнули сворідний архітектурний мінімалізм, без всіх тих “буржуазних” прикрас. Та й цегла, стала випускатися у великих промислових кількостях зі значно гіршою, ніж раніще, якістю. Тому некрасиву кладку часто ховали під штукатурку.  І навіть багато  старих будівель втратили свою аутентичність.

Останньою, що геть спотворили вже в наші часи, стала районна бібліотека. Після недбалої реконструкції вона стала нагадувати якусь заводську споруду. І наразі дуже непокоїть, чи лишать нинішні реконструктори русти і сандрики на Районному будинку культури.

рдк

На початку листопаду 2016 р.  господарі типографії оновили зовнішній вигляд будівлі і коли збили стару штукатурку, стало видно якою надійною, рівною і цікавою є цегляна конструкція цієї архітектурної перлини міста. 1 2

Це була дуже красива будівля. На жаль зараз це можна побачити лише з двору, особливо коли на деревах немає листя.
Уявіть скільки зусиль було прикладено мулярами минулого, щоб викласти з цеглин всі оті прикраси.

8 7611

Під час війни авіаційна бомба розбила частину будівлі типографії і зруйнувала двоповерховий будинок, який стояв поруч.  Ось тут видно, де було обрушено стіни і як їх “залатали” післявоєнні мулярі. 534

Інша будівля, яка постраждала під час війни, це міський будинок культури, колишній кінотеатр. Італійські війська під час відступу з Куп’янська не встигли вивезти звідти свій обозно-речовий склад. Вони облили шинелі, мундири та взуття гасом і підпалили їх.

Від пожежі дах і міжповерхові перекриття рухнули вниз. В руїнах ця будівля стояла більше 20 років, а потім її відбудували. І коли придивитися до стін, то видно, як різниться силікатна цегляна кладка різних віків.

DSC04312DSC04310DSC04307DSC04308

Військовий комісаріат мабуть завжди фінансувався на ремонти абияк. І саме це спасло від перелицювання стін цього красивого будинку, де колись була канцелярія, трапезна та гостинна нічліжка знищеного Покровського собору.  На цьому фото видно, як майстри позаминулого, 19 стріччя старанно попрацювали з цеглою. Як точно і ретельно вони обтесували її, щоб викласти потім такі круглі пілястри, елементи пояска та надвіконного рустика.

 

10

Гуляючи нашим містом не забувайте звертати увагу на його інколи непоказну красу і розповідайте про це дітям, щоб прийдешні покоління не паплюжили й надалі архітектурне обличчя Куп’янська.

 

 

 

2 Comments on "Цегляна історія центру Куп’янська"

  1. Спасибо,очень интересно.

  2. Очень необычный взгляд на Купянск глазами прошлого века. А в городском музее нет данных о строителях того времени?

Leave a comment

Your email address will not be published.

*