Про традиції свята Сорока святих. З історії Куп’янського повіту

Іванов 15

Сьогодні свято Сорока святих мучеників.

Ось як відзначалося це свято у Куп’янському повіті, за описанням нашого видатного земляка Петра Васильвича Іванова у його чудовому дослідженні «Жизнь и повѣрья крестьянъ Купянскаго уѣзда, Харьковской губерніи»

Копия Іванов 12

« З дня Сорока святих, а це саме 22 березня, розпочинається весна. Прилітають сорок жайворонків. Сорока кладе у гніздо сорок паличок.

Господарки печуть у цей день з тіста сорок птичок – жайворонків або бубликів і розносять їх по хатах та роздають дітям, щоб гуси неслися луччє, щоб не портилися яйця, щоб благополучно вивелися всі гусята.

…У це свято селяни мали святкувати і нічого не сіяти. От яку легенду розповідали на хуторі Малієвому

Раз ішов Святий Петро полем і уздрів там чоловіка, що сіяв горох. А діло було на Сорок святих. Святий Петро і каже тому чоловіку:  «Сьогодні празник Сорок святих, а ти сієш горох. Як будеш ще в сей день сіяти, то сорок чиряків нападеться на тебе!» 

- «Прости, Святий Петре, я більше не буду цього робити» сказав той чоловік.  «Бог простить!» – мовив Святий Петро.

І як дочекався той чоловік урожаю, горох уродився гарний чистий, горошина в горошину. Сорок мішків намолотив.

Наступного року той чоловік і думає: – Торік мені вдалося на счьот гороха. Сіяв я його на Сорок святих і зібрав сорок мішків. Посію я його й цього року на Сорок святих і він у мене уроде, як і торік.

Узяв і поїхав у поле. Сіяв, сіяв аж щось заболіло на боках. Коли подивився, а воно сорок чиряків нарядилося в нього на боках. Тоді він здумав, що йому Святий Петро приказував й каже : «Бач! Треба святих слухати!»

І хоч цей день був початком весни, але селяни вірили, що попереду можуть ще бути сорок приморозків і “Сорок святих ще можуть сорок лопат снігу кинути”.

У цей день рахували, скільки на селі лисих чоловіків. Скільки їх нарахують, стільки днів ще буде мороз.

Іванов 13

Be the first to comment on "Про традиції свята Сорока святих. З історії Куп’янського повіту"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*