Зубаті, хвостаті і дуже працьовиті сусіди куп’янчан

головна бобри

Після матеріалів про бруд і безгосподарність в місті хочу поділитися хорошими враженнями від першої цього року подорожі Осколом на байдарці.  Головною метою було побачити те, про що мені весною розказував Олександр Євгенович Ясюченя: в межі міста оселилися бобри.

Ці звірі раніше водилися в Осколі і Гнилиці у великій кількості. Але мода на шуби та шапки з бобра, яка була в російській імперії, дозволила створювати цілі промислові бригади. І цей промисел на початку 20 сторіччя буквально знищів майже всю популяцію бобрів.

І лише зараз, коли важкі шуби зі шкір бобрів не користуються попитом, ці савці почали повертатися на наші річки.

До місця, де можна було побачити сліди господарювання бобра, шлях пролягав вздовж пляжів. І там було теж багато цікавого. Цукрозаводський пляж закінчується найвищою у місті “тарзанкою”. І там є свої майстри стрибків у воду і фанатки цих струнких хлопців.

DSC03021DSC03023

DSC03022Але більшість цукрозаводчан відпочивають без екстриму: загоряють, плавають або просто відмокають у річці, грають у різні ігри, варять куліші та смажать шашлики. І теж скачуть у воду але без тарзанки.   DSC03049

DSC03048

Пляж закінчився і ось тут ми помітили перший слід бобра. Ось таке деревце дорослий бобер валить своїми страшними зубами за 3 хвилини. Він підгризає дерево так, щоб воно впало туди, куди йому потрібно, а саме на берег. Тут він його спокійно дотягне до своєї хатки.

DSC03024Харчуються бобри корою дерев, а стволи використовують як будівельний матеріал. Як ми не вдивлялися в береги, більше бобрових слідів довго не було. Лише ось такий пень, але це вже від людини.  

Дерево чомусь спиляли кілька років тому і воно впало в Оскіл.

DSC03044За ці роки навколо дерева назбиралося мулу, за мул зачепилися болотні рослини і ось тут Оскіл просто став вужчим.Ось як виглядає це дерево в річці DSC03043

На сильній течії це ще не становить загрози, а от там де течія повільна – може прийти кінець руслу і річка стане болотом. Як це і сталося на руслі попід правим берегом Оскола в центрі міста.

Ми вже збиралися повертати додому, як раптом побачили класичний приклад дерева зваленого бобрами. І це було не малесеньке деревце, а досить стара і товста верба.

DSC03029  Власне ось тут все видно.  Навколо земля всипана одинаковими за шириною трісками, які вилітають з-під зубів бобра.  Кора з уже поваленої верби обгризена. А інші дерева чекають свого часу. DSC03030DSC03033DSC03037DSC03038

А самого бобра вдалося побачити здалеку, та й то лише спину, коли він пірнав. А може то й не бобер був, а видра, або нутрія.

Не те що сфотографувати, а й просто розгледіти я не встиг. Тому портрет бобра я взяв з інтернету.

бобер

Довжина тіла у дорослого звіра сягає до одного метра і це без хвоста,  а вага до 30 кілограмів. За розміром і вагою бобер серед гризунів посідає друге місце, поступаючись лише капібарам.

Хвіст це особлива відзнака бобра – він веслоподібний,  не вкритий хутром і сягає в довжину до 30 см і 10-13 см шириною .

Зубів у бобра 16 і ростуть вони все життя. Два передні зуба – це величезні різці, якими звір вправляється з деревами.  Харчується бобер травою і корою та гілками дерев. Рибу бобри не їдять, не вірте мультикам.

Самка  один раз на рік у червні народжує 2-3 бобрят і вони живуть з батьками близько двох років.

Тривалість життя бобрів у природі в середньому становить 14 років.
Водовідштовхувальний ефект хутра бобрів досягається за рахунок спеціальної рідини із залоз. Саме її використовують багато парфумерів для створення більш стійкого аромату. І саме за цю залозу бобрів теж знищували і знищують люди.

За 10-15 хвилин під водою бобри можуть долати відстань у 700 метрів. Таку здатність їм забезпечує уміння щільно закривати вушні раковини, рот і ніс, а також наявність великих легенів і печінки. Потрібна кількість артеріальної крові і повітря допомагає бобрам справлятися з нестачею кисню на глибині.

 

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment on "Зубаті, хвостаті і дуже працьовиті сусіди куп’янчан"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*