Одне з головних чудес Куп’янська

головна

В Куп’янську відпочивають наші земляки, які наразі проживають в Бельгії, а саме в місті Антверпен. Вони багато подорожують світом, але щоліта приїжджають до Куп’янська відвідати свою бабусю.

Ми вирішили показати їм одне місцеве диво, про яке не всі й купянчани знають.

Це колишній крейдяний кар’єр, що утворився на місці звичайної для Куп’янська крейдяної гори.

DSC03848

Майже 100 років тому тут почали видобувати крейду, з якої робили вапно, випалюючи його вугіллям. Потім те вапно “гасили” водою і виготовляли з нього будівельний розчин для цегляних робіт. А цегла в ті часи була тільки керамічною, або «червоною».

Коли була розроблена технологія вироблення силікатної, або «білої» цегли, в місті збудували потужний силікатний завод. Вапно з кар’єру на завод через річку Оскіл транспортували канатною дорогою у підвісних вагонетках.

А оскільки сталеві канати швидко зношувалися, на «березі» кар’єру  збудували невеличку канатну фабрику, де з дроту звивали нові канати.

Є в історії кар’єру і чорна сторінка – тут під час окупації з 23 червня 1942 року до 4 лютого 1943 року німці та румуни розстріляли і закопали кілька десятків людей. У 1943 році розстріляних перепоховали і кар’єр продовжив свою роботу.

Згодом виробництво тут закрили, бо крейду було дешевше привозити залізницею з інших місць, де її майже безкоштовно видобували в’язні числених сталінських лагерів. Тоді серед в’язнів з’явився такий вислів – «косити гори». Табір ставили навколо крейдяної гори і «зеки» ту гору «скошували» та виробляли вапно.

А в Куп’янському кар’єрі тепер лише ростуть цікаві рослини, бігають зайці і навіть косулі. Потоки води від танення снігів та після дощів стікають на дно цієї величезної ями і … зникають. Вочевидь десь там є карстова печера, куди вода легко просочується.  Ось таке глибоке русло пробили собі в крейді дощові води

DSC03844

Сюди інколи ходять куп’янчани, які любуються просторами нашого краю, збирають лікарняні трави. А ще знаходять багато белємнітів – кістяних залишків хвостів доісторичних гігантських кальмарів. Їх на території  Куп’янщини жило багато у прадавньому неглибокому і теплому морі, що покривало майже всю Землю під час крейдяного періоду мезозойської ери більше 100 000 000 років тому.

DSC03841

DSC03869

DSC03873

DSC03839

DSC03894

Я вже писав про такі наші “палеонтологічні” знахідки. А цього разу ми знайшли тут більшу цінність – кілька рідкісних рослин, які ростуть лише на крейді. Я навіть вирішив, що це «червонокнижна» Смілка крейдова, яких на Землі лишилося зовсім мало. Відправив фото друзям з Національного природного парку «Дворічанський» і вони відповіли, що це інша рослинка – Смілка приземкувата, теж досить рідкісна.

DSC03877

DSC03891

 

Ця рослина дуже вразлива, тому коли зустрінете таке чудо – помилуйтеся нею і не чіпайте, нехай росте на радість і нашим потомкам.

І ще одне застереження для тих, хто схоче там погуляти – з крутих “берегів” кар’єру раз пораз вниз падають дуже великі камені. А цього року навіть стався багатотонний зсув грунту.  Будьте дуже обережні!

DSC03854

DSC03853

Одягатися до цього білого царства варто у світлий одяг, бо що не старайся – крейда все одно залишить свої сліди на ньому. Взувати краще кросівки, адже схилами важко підійматися та спускатися у легкому взутті.

Наші бельгійські друзі були у захваті від ранкової прогулянки цим дивовижним місцем, аналогів якому в Європі немає. Вони навіть поласували смачними абрикосами з дерев, які там ростуть над прірвою.

DSC03884

DSC03824

А ще їх вразили два здоровенних зайця, які так швидко чкурнили від нас у кущі, що ми не змогли їх сфотографувати.

Ми встигли нагулятися з 6-00 до 7-30 до початку денної спеки, тому враження у всіх лишилися дуже яскравими. І тільки ось така автобусна “зупинка”, розбита дорога на вулиці Студентській та неймовірний «слалом» водія таксі між глибокими баюрами, викликали у наших гостей великий подив, а у нас великий сором.

DSC03897
І коротеньке відео під музику українського гурту “Mode B”. Ця красива мелодія має відповідну назву –  “Antwerpen”.

 

 

4 Comments on "Одне з головних чудес Куп’янська"

  1. Макогон Іван Миколайович | 29/07/2017 at 5:53 am | Відповіcти

    Дякую за Чудову нагоду пізнати свій рідний край…Десятки разів проїзджаю поряд з цим кар”єром, а не знав його…А 40 років тому бачив. як примітивно “виробляли” вапно…і користувались інколи для потреб в тресті Промбуд…

  2. Какая остановка облагороженная – тоже одно из “чудес” Купянска

  3. Скажіть, будь ласка, який громадський транспорт зупиняється біля кар’єру?

Leave a comment

Your email address will not be published.

*