Звідки насправді береться грім та блискавка

Ілля

Це зараз всі грамотними стали і знають, що дощі та грози нам приносять циклони.  А наші мудрі пращури про грози казали, що то пророк Ілля по небу на золотій колесниці їде і гримить колесами по хмарам, а блискавки він кидає з неба у нечисту силу.

Пропоную вам записи від нашого земляка, видатного краєзнавця минулого сторіччя Петра Іванова,  про те, як колись на Куп’янщині прості люди на свій розсуд переказували біблейні сюжети і придумували під них різні повір’я.

Ось що розказали Іванову люди в різних слободах, хуторах та повітовому центрі – місті Куп’янську про перші три дні наступного тижня.

31 липня, в Куп’янському повіті, під час відзначання дня Преподобного Іоанна багатостраждального, жіночки, від яких втекли чоловіки, служили цьому святому молебні, щоб він повернув чоловіка-втікача і пробудив у зрадника колишню любов до дружини.

 1 серпня відзначається день преподобної Макрини. Яку, втім, у народі називають Мокриною.

Тоді були такі повір’я:

- Коли на Мокрини йде дощ – осінь буде дощова.

-  Якщо на Мокрини йде дощ, так сій жито – буде врожай.

 2 серпня день пророка Іллі.

До Іллі дощ ходить і зі своїм вітром, і за вітром, і проти вітру, так, як Ілля звелить. А після Іллі – дощ йде тільки за вітром.

Коли біси повстали проти Бога і хотіли скинути його з престолу, і Бог повелів Іллі прогнати їх з неба та загнати в тартар.

Ось з тих пір Ілля й ганяється за бісами та заганяє їх до пекла. Але в одному місці їх загонить, глядь – вони в іншому вилізли, потрібно поспішати туди! От так він вічно і воює з ними.

Коли грім гуркотить тихо і хмари йдуть повільно – це Ілля спокійно їде на своїй колісниці, і ніде на бачить бісів.

А побачивши їх – він гонить щодуху.  Від шаленої скачки підіймається буря, гримить грім, перелякані біси кидаються у всі боки, а Ілля у слід їм кидає свої вогняні стріли-блискавки. 

Такі стріли самі виходять на поверхню землі через сім років. Їх можна побачити у деяких сільських знахарок.

Подібна стріла має, у більшості випадків, вигляд довгого тригранного терпуга з загостреним кінцем (кам’яне знаряддя).  

Під час грози перед іконою засвічують страсну свічку.  

 Багато людей вважають, що пожежу, яку зчинила блискавка – гасити гріх. Та й загасити її нічим не можна окрім молока. А тому до гасіння такої пожежі приступали неохоче, приказуючи: «Бог запалив – людина не загасить!», бо пожежа від блискавки вважається карою Божою за гріхи. 

Хто працює у день Іллі – того вбиває грім.

Під час грози проганяють від себе кішок та собак, вірячи у те, що саме в них часто ховається диявол, коли тікає від переслідування пророка Іллі.

Але людину, вбиту громом, вважають праведною, тому що у цьому випадку вбитим буває не людина, а власне біс, що сховався від Іллі у ту людину. А душа людини одразу попадає до раю.

На Іллю до схід сонця вирушають господарки в самій білій сорочці на город до грядок капусти. Там вони починають здавлювати головки капусти руками, приказуючи: «Святий Ілля, складай голівки тугими та білими так, як я» .

Худобу в поле і до лісу пастися не виганяють, бо цього дня всі звірі і гади вештаються лісами й полями вільно.

Раніше, майже у всьому повіті, при закінченні жнив, залишали кущик жита не зжатим. Як казали «Іллі на бороду». Тепер це роблять лише подекуди, та й то і вигляді жарту.

«Прийде Ілля – наробить гнилля»  говорить народне прислів’я, яке склалося на підставі частих дощів наприкінці липня та на початку серпня.

Після дня Іллі, кажуть, не варто купатися, а то голова буде боліти»

На жаль  у цьому творі Петра Іванова, вочевидь з-за цензури, не опубліковано  постійно згадувані без надуманого сорому нашими бабусями й дідусями приказки до дня пророка Іллі:

– Тепер у річках та ставках купатися не можна, бо Ілля у воду, на….в   скажімо так, напудив.

– У тих, хто після Іллі купається – у гуз…і   у попі верба виросте.

– Після Іллі купаються лише свині.

Звідки взялася такі приказки – невідомо, але дітей до річки у прадавні часи після Іллі батьки вже не пускали, та й самі купалися з осрахом.

.

Be the first to comment on "Звідки насправді береться грім та блискавка"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*