Куп’янські художники. Семен Волчков

DSC04116

У Куп’янському міському краєзнавчому музеї є невелика, але цікава інформація про нашого колишнього земляка, художника Семена Васильовича Волчкова. Він довго жив на Кіпрі і саме цей острів став основною темою його картин. Ознайомившись з матеріалами музею, я вирішив пошукати щось цікаве про художника в мережі.

Але, як виявилося – інтернет знає не все, і інформації про цю людину виявилося дуже мало.

Народився Семен Волчков в Куп’янську нібито у 1914 році. Хоча у деяких статтях росіяни чомусь  називають його однолітком жовтневої революції.

Ким були його батьки я не знаю. Відомо лише, що їх корені виходять з польського Кракова. Шляхетність роду видно у портреті матері, роботи Семена.

DSC04137 - копия

Вже у солідному віці, коли він почав писати вірші, Семен згадує куп’янську хату, криту соломою, дідову грушу посеред двору і парк, де безтурботна молодість веселилася вечорами під духовий оркестр. А ось ще цікавий уривок з його поезії:

«А брат глаголит о рыбалке,

Каких он прошлым летом брал лещей

В Осколе нашем на Дубовой балке,

На старой пристани на свежих мотылей»

У деяких спогадах знайомих Волчкова, згадується міцна дружба Семена зі своїм кузеном Олексієм Путренко, самодіяльним художником, самородком з золотою головою, майстром на всі руки, який суттєво вплинув на його подальше життя і вони разом займалися малюванням.

А ще Семен Волчков з дитинства марив морем, саме тому після школи він поступив до Севастопольського військово-морського училища, але вже за три роки йому прийшлось полишити навчання з-за хвороби серця.

Де він жив і чим займався кілька років після цього – не відомо. Відомо лише, що у 1939 році він у Москві одружився на Катерині Олексіївни Скендеріді. А познайомилися вони десь на пароплаві. Про дружину ще відомо, що вона родом зі станиці Кримської, що на Кубані.

DSC04121

Під час другої світової війни Волчков з 1941 року, не зважаючи на хворобу, йде на фронт і у офіцерському чині приймає участь у боях в Україні, Білорусі та Росії.

По війні Волчков вирішив остаточно пов’язати своє життя з образотворчим мистецтвом і поступив до художнього факультету московського текстильного інституту. Під час навчання Семен постійно займався копіюванням шедеврів живопису у Третьяковськії галереї і навіть отримав заказ від  Державного художнього фонду на виготовлення копій картини Рєпіна, Айвазовського, Куїнджі та інших видатних художників.

Потім в біографії Волчкова знову випадає якийсь період життя і не зрозуміло, як він опинився на Кіпрі. Вочевидь, тут якимось чином вплинуло грецьке походження його дружини і брак доньки з кіпріотом.

Семен Волчков мав кілька персональних виставок на Кіпрі, де виставляв не лише чудові пейзажі, а й портрети. Слід відзначити, що для великого портрету йому позував і перший президент Кіпру архієпископ Макаріос.

DSC04138

Цікаво, що на Кіпрі Волчков потоваришував з сином міністра іноземних справ СРСР Андрія Громико Анатолієм  і став його вчителем з живопису.

У 1990 році в московському аеропорті Шерементьєво при загадкових обставинах трагічно загинула дружина художника. І він згодом випустив цілу книгу віршів «Крик душі», присвячених дружині.

Він ще продовжував писати картини і приймав участь в кількох виставках, займався літературними перекладами. Помер у 2003 році.

Критики вважають Семена Волчкова  художником-реалістом. Адже більшість його картин написано під впливом саме цієї мистецької течії.  Може тому на фоні тої більшості одразу виділяються його роботи, написані з авангардистськими нотками.

DSC04118

DSC04123

DSC04139

DSC04137

DSC04125

DSC04124

DSC04122

DSC04120

DSC04119

Be the first to comment on "Куп’янські художники. Семен Волчков"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*