Це – не ряска

головна

Кожного серпня по Осколу починає рясно плисти ряска і ще якась рослина. Ряска має дрібненькі круглі листочки. А що то за така велика рослина, з багатьма ребристими листками?

DSC05755

Спитав у старожилів вулиці Мічуріна – вони не знають, що за водорость. Кажуть, що раніше її в Осколі не було видно. А тепер вже років 10, кожної осені ця рослина пливе вниз по течії  у великій кількості.

Згадалося, як кілька років тому в Сіверському Дінці розвелася якась тропічна рослина Пістія, занесена в річку з акваріуму. Та пістія покрила великі ділянки річки і під нею риба передохла від задухи. Два роки з тією напастю боролися і ледь вивели її з річки. Пошукав в інтернеті – ні на вигляд та пістія зовсім інша.

А в Осколі, як виявилося, розрослася рослина, яку занесено до Червоної книги України – папороть Сальвінія плаваюча, або Salvinia natans.  

DSC05753

Ця реліктова рослина раніше була дуже рідкісною і була лише в південних річках України. А тепер, з потеплінням клімату, Сальвінія завойовує нові північні ареали.

DSC05749

Сальвінія – це однорічна водна папороть з ниткоподібним, розгалуженим, стеблом від 3 до 8 см завдовжки, без кореневої системи. А функцію кореню виконує особливий нижній листок, розсічений на ниткоподібні 14 долей.  Верхні листки зверху покриті щетинистими білими, а знизу бурими волосками, які легко утримують бульбашки повітря і листок неможливо намочити. Ця особливість сальвінії  втримує її на поверхні.  

DSC05748

Розмножується сальвінія, як і всі папороті, спорами і саме у серпні – вересні. Мікроспори по 64 штуки у кулеподібних капсулах падають на дно водойми. Весною ті капсули прориваються і спори спливають на поверхню.

Цього року, коли заробітчани, що викачують і продають воду з нашого водосховища біля греблі, вицідили її значно нижче звичайного рівня, сальвінія просто забила все праве русло Оскола в центрі міста.

DSC05746

Цьому радіють місцеві мешканці, які тепер легко можуть просто з берега назбирати багато корму для своїх качок.

 DSC05756

Гідробіологи запевняють, що великі поля сальвінії не шкодять малькам риби за рахунок того, що рослина утримує своїм листям велику кількість повітря, і тому не знижує кількість кисню у воді.

DSC05757

 

 

1 Comment on "Це – не ряска"

  1. Папоротник на воде. Я такого растения ни разу не видел. Спасибо за интересную информацию.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*