19 вересня – Михайлове чудо

борона

19 вересня відзначається день, який в народі називають Михайлове чудо. Вважається, що цього дня люба, навіть найпростіша робота може піти шкереберть.

І вийде з тієї роботи якась чудасія. Тому цей день був своєрідним вихідним.

Робити не можна було за своїм бажанням, а от коли заставляє цього дня працювати начальник, то тут вся відповідальність за можливий чудний підсумок роботи лягає на нього.

Крім того, кажуть, що цього дня небажано мити голову – можна “змити розум”

Ось які прикмети і легенди повязані з цим святом були на Куп’яншині на початку минулого сторіччя в описанні нашого краєзнавця Петра Іванова:

 “1.  На Михайлове чудо виїхав чоловік жито сіяти, а другий йому й каже: « Чого ти виїхав жита сіяти, сьогодні ж празник – Михайлове чудо?!»

А той йому у відповідь: чудно буде, як посію!

Ну й став знімати з воза борони. Та як зняв першу борону, узяв її на голову, та так і ходив цілий день по ріллі з бороною на голові. Отак чудно він посіяв!  (Записано в слободі Араповка і на хуторі Малєєвому)

 2. На Михайлове чудо гріх кроїти сорочку або штани. Одна жінка кроїла, а сусідка прийшла до неї і каже: Сьогодні гріх кроїти: сьогодні Михайлове чудо!»  А вона їй і каже: Чудно буде, як покрою! Та з тих пір всю жисть  свою вона все й різала ножницями, що не запопаде!»  (Записано в місті Куп’янську)

 3. Одна жінка ткала полотно. Ввечері приходить до неї знайома. Побачила ткачиху за станком і говорить їй: “Як це ти так не боїшся, що сьогодні тчеш: сьогодні ж Михайлове чудо?!”  А господиня їй у відповідь:” Буде чудно, як ось я сьогодні дотчу, та й верстак викину!” Та й почала сміятися.

Та все сміялась і сміялась цілий рік не перестаючи, аж до самого цього свята!  (Записано в слободі Ново-Миколаївка)

Так що – не чудіть!

 

Be the first to comment on "19 вересня – Михайлове чудо"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*