Відсьогодні стартує сезон сватання

Сватання

Двадцять першого вересня відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці, або у як кажуть у народі “Другої Пречистої”.  Від цього свята за народним календарем настає осінь.

З цього дня вже можна засилати сватів до дівчат. Цьому шлюбному “старту” присвячена приказка:  “Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста”.  

Старости – це посередники у сватанні. На цю відповідальну місію просили, як правило, близьких родичів, поважних одружених чоловіків. Успіх сватання залежав від їх уміння вести розмову. При виборі старшого старости брали до уваги такі риси вдачі, як комунікабельність і обов’язково дотепність. У свати намагалися брати одружених братів або дядьків.

Старостів у жодному випадку неможна засилати в середу або п’ятницю! А в інші дні – лише після заходу сонця.

Щоб не було соромно у разі відмови, старости нікому не казали мету своєї подорожі. Свататись їхали не головною вулицею, а городами, ховаючись від лихого ока. З собою несли хліб, загорнутий у рушник.

Заходячи до хати, сваха має вдарити п’ятою у поріг, щоб наречена «не позадкувала». Ще «на вдачу» сватам слід торкнутися до одвірка, або любого іншого дерев’яного виробу в домі нареченої.

Батьки дівчини іноді не пропонували старостам сідати і всі розмови вели стоячи, щоб  наречена в дівках не засиділася.

Сваха обов’язково удає, що гріє руки біля печі, навіть у теплу пору. А дівчина, коли хоче заміж, сідає коло печі й колупа на ній глину.

З першого разу віддавати дочку було не прийнято, потрібно було рази два відмовити, і сватам доводилося приходити ще і ще.
А вже зовсім непотрібному жениху одразу виносили гарбуза, або макогона. Щоб уникнути такого сорому, старости інколи засилали розвідників, щоб узнати наміри дівчини та її батьків.

У разі відмови, старости, виходячи за поріг, намагалися закрити двері за спиною не озираючись, щоб цій дівчині й надалі заміж не вийти. Втім батьки дівчат знали такий підступний прийомчик і не дозволяли сватам закривати двері, а робили це самі.

При вдалому сватанні – обмінювалися хлібами з рушниками, свати тричі обходили навколо столу і хрестилися на образи. Потім домовлялися про день оглядин, дату змовин і самого весілля.

Рідня засватаної дівчини дарувала женихові якусь коштовну річ, як своєрідну заставу. І при порушенні ними шлюбної угоди, ця застава не поверталася.

Be the first to comment on "Відсьогодні стартує сезон сватання"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*