Новоосинівський будинок культури на місці старого храму

ггггггголовнаааа 1

В суботу 11 листопада в селі Новоосиново відбудеться свято до 50-річчя будівлі сільського будинку культури.

Самому селу Новоосиново цього року виповнилося 313 років, воно було одним з перших українських поселень на лівому березі Оскола.

Окрасою села багато років був Святодухівський храм. Але у 1936 році комуністи зруйнували його. Мені моя бабуся розказували, як вони з моєю прабабусею потайки плакали, споглядаючи, як нищать церкву.

Зруйнували її до фундаменту і загорнули все землею.

А в 1967 році на тому самому місці вирішили збудували будинок культури, або як тоді по-простому казали в селі – клуб.

В Новоосиновому ходила байка, що для будівлі того клубу використали вцілілий фундамент церкви. Але це не так, адже  будинок культури побудовано за типовим проектом і його розміри не співпадали з фундаментом церкви.

Та, як розказав мені колишній директор будинку культури Володимир Серпокрил, свого часу під час реконструкції підвалу будинку культури вони натрапили на церковний фундамент, складений з величезних валунів. Ті валуни було скріплено між собою дуже міцним вапняним розчином. Робочі били його, били – не змогли розбити. Тоді старі люди підказали, що камені потрібно помалу виважувати ломами, тоді розчин лусне.

Ось лише так, – розказує В.Серпокрил, – нам і вдалося прибрати кілька валунів, які заважали будувати східці до підвалу.

А ще він пожалівся, що у всьому селі так і не знайшлося жодної фотографії того старого храму.

Тому мені дуже приємно, що на ресурсі «Откуда родом», який заснував і веде відомий слобожанський історик і краєзнавець харківець Андрій Парамонов, є цікаві витяги з Харківського обласного державного архіву, що до цієї церкви.

1.  “Дело о повреждении колокольни в слободе Ново-Осиновая . Святодуховская церковь, 1864 г”.

Поврежден второй деревянный ярус колокольни. Утвержден проект постройки нового деревянного яруса

2. “Дело по отношению Харьковской духовной консистории о рассмотрении и утверждении проекта на расширение пристройкой церкви в сл. Новая Осиновая Купянского уезда, 1882 г”.  

Принято решение о расширении церкви в сл. Новая Осиновая. Губернский инженер Пащенко в своей резолюции указывал, что предполагаемые к постройке приделы не одной ширины, не согласуются с планом, своды очерчены не правильно.

Замечания в плане исправлял епархиальный архитектор Ф. И. Данилов. 31 августа 1882 г. проект расширения был утвержден строительным отделением Харьковского губернского правления

І головне, є креслення загального вигляду храму, який реконструювали  за тим проектом у 1882 році. На жаль воно чимось було залите, але це єдиний історичний документ старого Святодухівського храму села Новоосиново

Ось так він виглядав

novaya-osinovaya

novaya-osinovaya - копия

Be the first to comment on "Новоосинівський будинок культури на місці старого храму"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*