До міжнародного дня спідниці

Спідниця 1

Щодня календарі всіх країн рясніють різними святами. Сьогодні чомусь відзначається Всесвітній день спідниці.

Спідниця, схоже, одна з найдавніших одежин, якою почали прикривати себе люди.

Дуже цікаво, як цю деталь нині жіночого, а колись і чоловічого одягу називають інші слов’яни:

білоруси – спадніца

болгари – пола

македонці – здолниште

поляки – spódnica

словаки – sukne

словенці – krilo

серби – сукња

чехи – sukně

боснійці – suknja

хорвати – suknja

Юпка – це не спідниця, а безрукавка

А от словом “юпка”, або у деяких діалектах “юбка”, українці називали одяг ВЕРХНЬОЇ частини тіла. Це була, така собі легка вкорочена жіноча свита.

Ця назва пішла від італійського слова giuppe, саме так там назвили безрукавки, а згодом і інші куртки.  А ще від цього італійського слова пішла й назви такої одежі, як жупан та шуба.

Запаски, плахти і попередниці

Зшита у сучасному розумінні спідниця – це недавня мода. Раніше жіночки та дівчата носили спідниці – запаски.

Запаски – це два незшитих чотирикутних шматка вовняної тканини з зав’язками на верхніх кутах. Тими зав’язками привязують одну запаску спереду, а одну ззаду, таким чином щоб з обох боків та знизу було видно сорочку. Це були спідниці на будній день.

А от на свята насили плахту. Плахта це незшите полотнище довжиною до 4 метрів і шириною приблизно 71 см.  Її ткали з пофарбованої вовни. Плахта обов’язково була в клітку, або як тоді казали на Куп’янщині – картатою. Та ще й з візерунками, які потім вишивали в кожній клітинці. Прикрашали плахти мереживом.

Згодом плахти виготовляли і з шовку, вишиваючи або гаптуючи поверху золотими та срібними нитками. Плахту намотували на жіночий стан і скріпляли поясом.

Плахти часто носили з попередницею. Саме так раніше називали ту частину одежі, яку нині на німецький лад називають фартухом. Попередниці теж прикращали вишивкою. У кожній частині України по різному.

З розвитком промислового ткацтва і торгівлі, старі види жіночих спідниць відійшли у історію. І наразі запаски та плахти є лише в музеях, та в етнографічних ансамблях.

 

Спідниця спідниця 3

 

 

Be the first to comment on "До міжнародного дня спідниці"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*