Історичні мапи Куп’янського повіту

Сватове

В своїх публікаціях ми часто посилаємось на книгу нашого знаменитого земляка, краєзнавця Петра Іванова “Життя та повір’я селян Куп’янського повіту Харківської області”, видану в Харкові у 1907 році імперською мовою.

 

Безымянный

А якими тоді були межі Куп’янщини?

Хочу нагадати, що Куп’янський повіт  з 1765 по 1780 роки входив до Слобідсько-Української губернії з центром у Харкові, яку було створено після скасування козацького устрою Слобожанщини.

Тоді московською імперією заправляла Катерина ІІ, або як її називали козаки – російська вовчиця з німецьким нутром.

Згодом Катерина намагалася взагалі “обрусачити” наш повіт і передала його до Воронізької губернії. Так з 1779 по 1797 рік Куп’янщина була відірвана від Української Слобожанщини. Саме тоді у нас заборонили всі українські школи та вживання української мови у всіх канцеляріях.

Ця заборона існувала дуже довго, саме тому Петро Іванов, навіть на початку 20 сторіччя, записував у своїх книгах українські пісні, вірші тощо “руськими” буквами.

У 1797 році, коли Катерина нарешті померла, наступний цар Пало І знову створив Слобідсько-Українську губернію та повернув туди і Куп’янський повіт.

Свободолюбива назва губернії дуже муляла всім імперцям і у 1835 році вже Микола І перейменував її у просто Харківську губернію.

Сьогодні пропоную вам уважно розглянути дві мапи великого за розміром Куп’янського повіту, видані у першій половині 19 сторіччя.

Перша мапа 1821 року. Схоже, що її видавали німці, бо назви написано двома мовами.

У неї не дуже детальний масштаб, але є дві цікавинки.

Перша полягає в тому, що тут означено історичну назву міста Сватове. Від заснування це була слобода Сватова Лучка.

А друга цікавинка – це груба помилка картографа у назві села Тополі, що знаходиться на півночі кордону Купянського повіту.

 

Купянський повіт 1821

 

А друга мапа більш детальна і видана вона вже після 1835 року. Це видно по перейменуванню Сватової Лучки. Тоді цар Микола І перевів  туди на поселення полк з Катеринослава (нині місто Дніпро). І на честь того полку, слободу перейменували на Ново Катеринослав. І на цій карті зафіксовано цю назву.

Втім свободолюбиві сватівці за деякий час таки домоглися, вже при царі Олександрі ІІ, повернення слободі історичної назви Сватова Лучка.

 

Купянський повіт 1835

 

Доречі, в Куп’янську, вулицю, яка вела вбік Сватової Лучки, раніше називали Сватівський шлях. На жаль, минулого року під час перейменування вулиць  Володимир Занік, голова топонімічної комісії Куп’янська, не пристав на мою пропозицію повернути саме таку оригінальну назву на мапу нашого міста. І колишній Сватівський шлях тепер є просто Сватівською вулицею.

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment on "Історичні мапи Куп’янського повіту"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*