Освіта на порозі нового року і напередодні нових змін

ггголовна

Останнім часом керівництво міста, заплутавши в проблемах медицини, намагалося переключити увагу народу на освіту. Причому не конкретними цифрами і фактами, а якимись натяками.  Мовляв на освіту у нас теж катастрофічно не вистачить грошей.

Щоб з’ясувати, що насправді коїться з бюджетом освіти, ми звернулися до начальника міського відділу Світлани Пасічник.

Світлано Михайлівно, що там за незабезпеченість очікується наступного року?

Бюджет цілком збалансований і ніяких неприємностей людям не несе. Що стосується незабезпеченості видатків на суму в 1,5 млн, про які останнім часом згадує секретар ради Володимир Занік, то це надумана незабезпеченість. Ця цифра виникла з доплати за престижність праці вчителям і вихователям. За це, згідно Закону про освіту, дозволяється виплачувати до 20% від ставки, ми й цього року платимо 10%. Якщо платити повні 20%, то й будуть потрібні ці 1,5 млн грн. Але це все залежить від наповнюваності міського бюджету. До речі, середня зарплата вчителів у Куп’янську складає 6700 грн. За даними, оголошеними на Пленумі ЦК нашої профспілки, це найвищий показник у Харківській області. Вище середня зарплата освітян лише в Харкові.

Є ще у нас розрахункова незабезпеченість за спожиті енергоносії, але ми впроваджуємо заходи з економії та завдяки теплій осені цього року нам повинно вистачити запланованих коштів. Якщо знову міськвиконком не підніме тарифи на опалення.

Тобто грошей на освіту вистачає?

Бюджет 2018 року по галузі «Освіта» на 98 % складається з видатків на так звані захищені статті. Це заробітна плата, сплата за спожиті енергоносії, харчування, медикаменти та поточні трансферти населенню. В нашому випадку, це компенсаційні виплати допомоги дітям-сиротам, дітям під опікою, дітям з малозабезпечених сімей на придбання шкільної форми.

А ще за списками, які надає відділ сім’ї та молоді, з бюджету освіти ми виплачуємо матеріальну допомогу дітям-сиротам мешканцям Куп’янська у розмірі 1810 грн, яким у поточному році виповнюється 18 років, хоча вони вже й не є учнями наших закладів. Таких дітей у 2018 році буде 17 чоловік. Ці кошти не видаються ні родичам, ні опікунам, тільки особисто дитині на його банківську картку.

Ще 2% бюджету – це видатки на поточні потреби. А от на розвиток шкіл, дитячих садків та придбання нового обладнання коштів в «освітянському» бюджеті не передбачається. Ми не можемо придбати нові кабінети, устаткування, меблі тощо. Саме тому й приймаємо участь у різноманітних грантах та конкурсах, щоб розвивати матеріальну базу.

Які новації очікуються в освіті наступного року?

 Згідно нового Закону про освіту, Міносвіти розробило шестирівневу формулу, за якою, чим більше дітей в класі, тим більше має бути зарплата вчителя. Формула складна, але дуже цікава. Вона враховує все – наповнюваність, градацію село-місто тощо. Ця формула втілиться в життя з 1 січня.

Наразі наповнюваність класів у нас збільшилась. В середньому, в класі навчається 24,6 учня. Найменші по наповнюваності у нас НВК №7, що знаходиться неподалік залізничної станції  Куп’янськ -Сортувальний і НВК №2, що у селищі колишнього цукрозаводу. А найбільш наповнені школи центру міста №1 та №6.

З наступного навчального року змінюється структура шкіл. В кожному закладі буде три рівня освіти – початкові класи, середні або гімназичні класи, і універсальна освіта або класи старшокласників-ліцеїстів. З 1 вересня 2018 року всі заклади будуть називатися гімназіями або ліцеями. Вже з весни 2018 набору в нинішні гімназії, як у заклади для обдарованих дітей, не буде. Всі будуть рівними і всі пройдуть етап ліцензування. Ліцензування буде фахове. А ще для всіх закладів передбачається й громадська атестація. Ця атестація залежить від вимог місцевої громадськості. Захочуть – можуть провести. І для високого іміджу закладу – така атестація дуже бажана.

Нового Закону Про освіту не варто боятися, та для його виконання кабміну потрібно прийняти ще 112 підзаконних актів, які дадуть детальні роз’яснення і своєрідну дорожню карту реформи галузі, яку розраховано на 5 років.

Хто буде керувати гімназіями та ліцеями?

Оскільки з наступного навчального року буде змінено тип закладу, то всіх працівників буде попереджено про це. Директорів, які наразі працюють за безстроковими договорами потрібно буде переводити на контракт. І все це буде на конкурсній основі. В законі є застереження, що буде обмежено термін роботи директорів в одній школі. Перший контракт підписується на 2 роки. А всього директор не зможе працювати в одній школі більше 12 років.

Які цікаві заходи плануються в наших закладах наступного року?

Це традиційні конкурси «Вчитель року», «Вихователь року» і вже вдруге «Учень року».  Наукова конференція серед учнів «Відкриття» знову буде проведена за участі науковців Куп’янська та Харкова. Крім того, наші учні будуть приймати активну участь в роботі Малої академії наук, у предметних олімпіадах та конкурсах, у спортивних змаганнях. Ми знову плануємо разом з компанією UFC провести традиційний профлеш конкурс. А ще сподіваємось відновити в новому, більш демократичниму і менше затратному форматі фестиваль художньої самодіяльності юних талантів, без «бомбезної», помпезної і дуже дорогої режисури та нерівних умов змагання великих і малих шкільних колективів.

Як освітяни поздоровлять дітей з прийдешнім новим роком.

Новорічні подарунки буде вручено абсолютно всім дітям дошкільного віку, учням 1-4 класів і пільговому контингенту. А це 4 184 подарунка, на які з місцевого бюджету витрачено 196 тисяч грн. Дівчаткам подарунки зроблені у вигляді корзинок, хлопчикам  – як автобусики.

Користуючись нагодою, я щиро вітаю всіх куп’янчан і дорослих, і малечу з прийдешніми святами, а школярів ще й з початком зимових канікул. Здоров’я всім, щастя і мирного неба над нашою Україною.

 

Be the first to comment on "Освіта на порозі нового року і напередодні нових змін"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*