Цікава тема і совковість організації

головна

Сьогодні в залі медичного коледжу ім. М.С.Шкарлєтової пройшла конференція для учнівської молоді, вчителів історії та громадських активістів міста і району на тему “Український повстанський рух на Слобожанщині в 1917 – 1922 роках”.

DSC_0161DSC_0172

Це одна з сторінок історії нашого краю, про яку дуже мало відомостей. Адже в історіі, написаній комуністами, цей період описано, як боротьбу свідомої червоної бідноти з глитаями куркулями та бандитами.

Але лише зараз стало можливим розповісти людям, що куркулі – то селяни, які добре вміли працювати і тому мали добре господарство, а більшість бідноти – то або ледарі, або п’янички.

Коли в російській імперії у 1917 році сталося два перевороти, більшість селян Куп’янського повіту почали просто захищати своє майно і спокій. Інакше і не могло було, адже влада раз по раз мінялася і приходило багато волоцюг, ласих до селянського збіжжя.

Особливо стало сутужно, коли почалася смертельна для українського села ленінська “продразвёрстка”. Ось тут та сама біднота, за підтримки російських червоноармійців набраних з самих голодних руських губерній, стала відверто грабувати селян.

Саме тоді люди стали об’єднуватися в загони місцевої оборони і боротися з тими державними грабіжниками.

Про цікаві сторінки цієї боротьби,  розповів відомий історик, краєзнавець і письменник Лесь Ісаєв.

DSC_0177DSC_0183

DSC_0186DSC_0188

DSC_0196

Він вивів з історичного забуття ім’я одного з Куп’янських ватажків селянського повстання проти комуністів Василя Кияшка.

А ще багато розповідав про відомого отамана Григорія Савонова, який народився і жив в Цареборисові (нині селище Оскіл), та якого доля звела перед розстрілом в одній камері з нашим земляком Василем Кияшком.

Обом цим героям, захищавшим селян в Слобожанщині і на Донбасі, було тоді всього по 23 роки.

Лесь Ісаєв наразі готує нову книжку про цей період історії України.

Потім на конференції з дуже змістовними доповідями виступили добре підготовані юні доповідачі:

– Ліза Чабанна учениця Петропавлівської школи;

 DSC_0190

– Алеся Соляник учениця школи №12;

DSC_0195

– Вадим Конотопський учень Курилівського ліцею;  

DSC_0199

– Поліна Торубарова учениця школи №6;

DSC_0207

– Олена Загоруйко учениця школи №1.

 DSC_0214

Всі вони отримали від Леся Ісаєва його книжку про Отамана Савонова

DSC_0205 

Ложка дьогтю

На жаль організатори конференції не були готовими до плідної роботи.  Вони зовсім не врахували, що діти з різних шкіл приїхали до медколеджу після уроків не пообідавши, як годиться. А дехто приїхав за годину до початку, адже вони пов’язані з громадським транспортом. Всі розраховували, що захід пройде протягом голини.  А організатри розтягли його на 2,5 години. А ще й виникла проблема з туалетом.

Врешті майже всі діти, як говориться, проголосували ногами. Тобто витримали годину і пішли додому.  

DSC_0220

Як сказала мені сьогодні одна вчитель історії: “Ідея конференції – чудова, але варто пам’ятати, що заволодіти увагою дітей можна тільки в перші секунди виступу, інакше вони просто вимикаються і починають грати в своїх гаджетах. А більше ніж годину уважно вслухатися у величезний обсяг інформації дуже важко навіть дорослим. І чим це безкінечне читання відрізнялося від радянського багатогодинного колективного слухання брежнєвської “Малої землі”…

Один з організаторів з досадою висловився на адресу відділів освіти, мовляв це вони недопрацювали, от діти й розійшлися. На жаль люди старшого покоління, саме серед організаторів, ніяк не можуть відкинути старі совкові методи навіть при проведенні сучасних патріотичних заходів, намагаючись зробити їх велелюдними , довгими форумами.

А молодь вже зовсім інша і значно динамічніша.

З ними потрібно розмовляти в їхньому форматі, інакше наступного разу вони не прийдуть, або прийдуть з під палки, що зведе виховний момент значно нижче нуля.

DSC_0228

Be the first to comment on "Цікава тема і совковість організації"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*