Річка Лозоватка знову показала свій норов

чистий четвер 2 - копия

Всі малі річки Куп’янщини споконвіку несуть свої води до Оскола.  Після того, як тут оселилися люди, вони почали брутально втручатися в цю сталу річкову систему. Особливо важкого удару річкам Куп’янщини нанесено у 20 сторіччі.

Спочатку з’явилася директива всім колгоспам нагортати греблі і робити ставки у верхівях малих річок. А на деяких, таких, як Куп’янка, створили навіть декілька ставків.

Потім загородили греблею і сам Оскіл, утворивши велике водосховище.

Перегодили греблями і річку Лозоватку.

Ця річечка раніше була довжиною більше 15 км і починалася аж за селом Піщаним.

Там у верхів’ях, за селом, річку загатили і зробили маленький ставочок. Та потім нижче за течією, вже в селі Курилівка, нагорнули величезну греблю і створили великий ставок, довжиною до одного кілометра.

Лозоватка виток 1

Талі води поступово нанесли грунту з полів у ставки. Земля там перетворилася на муляку і родники у верхів’ях майже зникли.

А річка Лозоватка втратила дуже багато дебету води.

Втім, нижче за течією, з колишніх Подолянських болот вибігає кілька струмків, які впадають у Лозоватку і цим підтримують цю малу річку.

У 19 сторіччі Лозоватка стала справжньою проблемою для будівельників залізниці, адже вона тоді ще була досить повноводною і норовливою.

Її ніяк не можна було оминути в Купянську-Вузловому: ні в напрямку Сватового, ні в напрямку Куп’янська та Дворічної.  Тому для Лозоватки під залізницею на цих напрямках було збудовано тунелі.

Ось тут тунель майже таким і залишився до наших днів

Лозоватка тунель

А у гирлі, перед впадінням в Оскіл, навіть прокопали рівну ділянку нового русла.

Кінні та волові вози переходили через залізницю на переїзді, який був трішки ближче до Куп’янська. Та згодом, коли настала ера автомобілів і значно виросла інтенсивність залізничного руху, такий переїзд став на заваді. Машини та автобуси подовгу стояли на переїзді, чекаючи, коли їх пропустять через залізницю.

Тоді на місці старого тунелю збудували місток. Він проходить і над Лозоваткою, яку загнали у бетонні лотки, і над автомобільною дорогою.

Безымянный

З тих пір тут значно зменшилися простої автомобільного транспорту, але майже кожної весни Лозоватка нагадує всім, що вона річка, а не якийсь там струмок!

Під час інтенсивного танення снігу, вода виривається з бетонних лотків і бурхливим потоком “пре” до Оскола. І тоді кілька днів автомобілісти вимушені їздити з Вузлової до міста через Подоли.

Ось як це виглядало цього року на фотографіях Сергія Гриценка, коли машини ще могли проїхати під мостом.

Чистий четвер 1

А це фотографія піку повені з сайту Куп’янської теле-радіокомпанії

tumblr_inline_p6loofABdk1vs23lb_1280

І нарешті фотографія, яку мені надіслав наш читач Володимир сьогодні, у Чистий четвер.

Як розказали мені ніби-то обізнані люди, ця машина постраждала двічі. Спочатку її господар намагався уникнути зіткнення з іншою машиною і вимушено злетів у Лозоватку.  А доки потім господар бігав шукав кран, “добрі” люди вкрали з машини акумулятор і магнітолу.

Втім і це може бути черговою побрехенькою.

Чистий четвер

Be the first to comment on "Річка Лозоватка знову показала свій норов"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*