Платні бібліотеки: історія і сучасність

Библиотекарь

Для ілюстрації використано зображення картини “Бібліотекар”, написаної у 1565 році “дідусем сюрреалізму” італійським художником Джузеппе Арчімбальдо.

Нещодавно в мережі розгорнулася сварка з приводу платних послуг в спортивних та культурних закладах Куп’янська. Звісно, люди поступово звикли, що нічого безкоштовного в світі не буває.

Ні послуг, ні товарів, ні навіть “подарунків” у вигляді подачок від нардепа. За все або хтось беспосередньо платить, або гроші потім здираються з міського або державного бюджету.

Це споконвічна аксіома для всього світу. Навіть коли в любій країні людина не платить за якусь послугу на місці, вона знає, що ця милість не від щедрот нардепа  не впала  неба, а люди за неї вже заплатили своїмим податками.

Ось цікавий історичний документ з Харківського обласного архіву. Мовою оригіналу

 Из постановления Купянской городской думы 3 ноября 1885 года.

По вопросу об издании правил для ведения дел в Купянской городской общественной библиотеке и об определении абонементной платы за пользование в ней книгами  и журналами, постановлено:

  1. Библиотека должна состоять в непосредственном распоряжении городской управы. Для ближайшего же ею заведывания иметь библиотекаря, который в должности этой, по представлению управы, должен утверждаться думою.
  2. Абонементную плату установить следующую: на год – 5 рублей, на полгода – 3 рубля, на 3 месяца – 1 рубль 75 копеек, а на месяц – 60 копеек, и выдавать также желающим книги и журналы и на одни сутки, с платой по 10 копеек.
  3. За выданные из библиотеки для чтения книги взимать залог, равный их стоимости, без чего книг не выдавать.
  4. Поручить управе позаботиться открыть действия библиотеки не позже января месяца будущего 1886 года.

Доречі, 14 січня 1886 року Харківське губернське правління видало свідоцтво на право відкриття бібліотеки в місті Куп’янську.

Першим в нашому місті відповідальним бібліотекарем було призначено куп’янського міщанина Павла Назаровича Ніколаєва.

Наразі у 2018 році в Куп’янську працює 3 міських бібліотеки і Центральна районна бібліотека. А ще в кожному навчальному закладі теж є своя бібліотека, а в Купянську-Вузловому збереглася й профспілкова бібліотека в Будинку науки і техніки.

За 2018 рік абонентська плата в міських бібліотеках складає 5 грн. на рік.

І не зважаючи на всесвітню комп’ютерну революцію всі бібліотеки й досі мають багато своїх читачів від зовсім маленьких до людей самого поважного віку.  Для багатьох дуже дорослих читачів бібліотека – то і єдина можливість скористатися комп’ютером.

Власне комп’ютери – це тепер невід’ємна частина всесвітньої бібліотечної мережі і всі Куп’янські міські бібліотеки мають по 4 комп’ютери для послуг читачів.

Година роботи на комп’ютері в бібліотеці коштує користувачу 3 грн. Роздруківка з комп’ютера 1 листка, як і ксерокопія, коштує 1 грн. А от друкувати зі своєї “флешки” коштує 2 грн. за листок.

Міська бібліотека №1, яка знаходиться на першому поверсі школи №4,  має у своєму фонді більше 18 тисяч книг, і обслуговувє 1500 постійних читачів.

Найбільший книжковий фонд в бібліотеці №2, що знаходиться в Палаці Культури ім. Кошелєва. Там нараховується 45 000 книг разом з фондом, який колись передали з бібліотек ливарного заводу. А постійних користувачів тут 1800.

В Куп’янську –Вузловому працює міська бібліотека №3, де є близько 1100 постійних читачів, а фонд складає близько 12 тис книг.

 

Be the first to comment on "Платні бібліотеки: історія і сучасність"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*