Група “Парк” відвідала історичне село Луганщини. Частина перша

головна

16 червня куп’янська група “Парк” на запрошення наших захисників відвідала з концертом зону проведення ООС.

Втім, ще однією важливою задачею була передача медикам дуже необхідних їм наразі ліків, які було закуплено на кошти куп’янських патріотів. Тому перша фотографія – це своєрідний звіт, що завдання виконано.

DSC_0565
На прохання військово-цивільної адміністрації концерт проводився для українських бійців і мешканців великого села Трьохізбенка.

DSC_0457

 

Як “рускій мір” прийшов у козацьке село Трьохізбенку.

Це село з героїчною і трагічною історією. Його свого часу заснували козаки Дінського куреню Війська Запорізського.

На початку 18 сторіччя козаки збудували  неподалік соляні копальні. Вони добували сіль і успішно нею торгували. Аж скоро на той прибутковий бізнес накинув оком цар Петро Романов і вирішив “віджати” копальні собі.

В той час місцевих козаків очолював уродженець Трьохізбенки Кіндрат Булавін.

Це памятник Кіндрату Булавіну в центрі Трьохізбенки.

DSC_0461

Булавін з козаками спочатку прогнав вояків Ізюмського полку, які прийшли на соляні копальні виконувати указ царя Петра І.

Ті вояки мали не лише передати під управління боярам соляні копальні, а ще й позабирати та відправити назад до імперії людей, які повтікали від всіляких панів і переселилися сюди, де стали вільними.

Ізюмські полководці пожалілися царю на Кіндрата Булавіна і Петро направив подавити “бунт” військо під орудою князя Юрія Довгорукого. (Цей Довгорукий був далеким нащадком того київського князя, теж Юрія Довгорукого, який колись заснував мокшанське поселення, яке потім назвали москвою.)

Довгорукий пішов подавляти бунт. Але добре організовані козаки Булавіна захопили та стратили і князя, і всю верхівку його війська. А солдатів гнали ще дуже-дуже далеко.

Царь саме тоді знаходився в місті Азов, куди йому прислали депешу такого змісту: “Кондрашка Булавин Долгорукого хватил”.

Що то означало московити спочатку не зрозуміли, аж доки до Азова не привезли відправлену Булавіним відрубану голову Довгорукого.

Саме після цього, у разі випадкової смерті люди стали казати – “Кіндрат схопив”.

Повстання організоване Булавіним проти свавілля царя на кілька років охопило велику територію півдня імперії. На війну з повсталими цар направив велике військо – 32 тисячі солдатів, яких очолив брат вбитого Довгорукого.

Невдовзі московити підкупили зрадників, які оточили Булавіна і кількох його побратимів в хаті.

Козаки довго оборонялися, але сили були занадто нерівними, а зрадники  ще й підпалили хату. Запроданці вбили ватажка козаків ( за іншою версією він сам застрелився), а бунт поступово задушили.

Було вбито близько 30 тисяч повстанців. Більше 7 тисяч – повішено або колесовано.

І так москалі боялися та ненавиділи Булавіна, що протягом 9 місяців ще тричі викопували його тіло і глумилися над ним, організовуючи нову показову “страту” ненависного їм вільнолюбивого козака.

А от сім’ї козаків, мешканців Трьохізбенки, вигнали з села без права будувати  собі житло десь поблизу. А на їх місце завезли росіян з “деревень” Брянської та Курської губерній.

І з тих пір колись козацьке село, стало російськомовним.

Далі буде…

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment on "Група “Парк” відвідала історичне село Луганщини. Частина перша"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*