Про нинішню погоду і трішки спогадів з історії

Пилюка

Вже півтора місяці над Куп’янщиною немає дощу.

Трішки з історії

Вчора біля Ківшарівського ставка я бачив, як потужний східний суховій піднімає над зораним полем хмари пилюки.

Це нагадало жахіття 1960 і 1965 років минулого сторіччя, коли пилові бурі видули з розораних полів на півдні України та Кубані більше 5 млн. гектарів верхніх шарів родючого ґрунту.

Тисячі тон (!) землі носилися тоді східними вітрами над Україною. І навіть взимку вітри приносили сюди пилюку, і сніг тоді було вкрито брудним шаром землі.

Зараз важко уявити, як в Куп’янську небо було темно сірим під час постійних пилових бурь.

Таке ж лихо було і в Казахстані, де непродумано зорали цілинні землі.

І там, і у нас це сталося з-за глибокої оранки та відсутності щільних лісових смуг.

Сподіваюсь, що наразі лісосмуги не дадуть знову статися такому грандіозному лиху.

Доречі, як згадували ветерани сільського господарства, той шар чудової плодородної землі, принесений на Куп’янщину вітром з Кубані, дозволив наступного року зібрати у нас рекордний врожай зернових. :)

Що там з погодою?

Останній сильний дощ минулого літа пройшов в Куп’янському районі 25 липня і відтоді наступила ВЕЛИКА ПОСУХА.

Така природна аномалія виникла з-за потужного блокуючого антициклону, центр якого довго був над європейською частиною Росії. На жаль, під впливом цього природного катаклізму опинилася і східна частина України.

Нагадаю відомості зі шкільної програми:

антициклон – це замкнена область підвищеного атмосферного тиску з максимальним тиском в центрі. Вітри в нашій північній півкулі Землі при антициклонах огинають його центр за годинниковою стрілкою, а в південній півкулі – проти годинникової стрілки.

В розрізі антициклон має форму гігантської повітряної лінзи і саме така форма блокує всі намагання дощових циклонів зсунути ту лінзу високого тиску. Тому дощові хмари обходять нашу територію, а це викликає сильну спеку та катастрофічну посуху.

Зазвичай блокуючі антициклони існують до 15 діб. Але останнім часом зустрічаються і такі аномальні, як нинішній.

В 1972, 1997, 1999, 2002, 2010, 2014 і 2015 роках антициклони у нас протримались більше місяця, а у 2010 таке лихо було впродовж двох місяців.

В північній півкулі антициклони, як і циклони, врешті таки просуваються на північний схід.

На початку нинішнього вересня дуже повільне просування зіпхнуло таки центр велетенського антициклону на північ Уральських гір і він починає слабнути.  Але  на Східну Україну край лінзи антициклону затягнув потужні сухі вітри з калмицьких степів та пустель Середньої Азії.

На сьогоднішній погодній мапі опадів видно де лиходіє антициклон і як над Балканами та Чорним морем формуються дощові хмари, які може таки нарешті дійдуть і до Куп’янщини.

Хоча сильні вітри з жаркої Азії ще дуже потужні і більшість прогнозних погодних сайтів найближчого тижня дощів у нас не обіцяють.

Антициклон

 

Be the first to comment on "Про нинішню погоду і трішки спогадів з історії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*