Сторічна газетна публікація з Куп’янщини

Земля і воля

Відомий харківський історик Едуард Зуб, який вивчає історію Харківщини,  постійно ділиться зі мною цікавими знахідками з архівів.

Вчора він прислав мені цікаву публікацію більше ніж сторічної давнини від 2 березня 1918 року в газеті “Земля и Воля”. Це була газета харківського комітету партії лівих соціалістів -революціонерів (-інтернаціоналістів), або  коротко – лівих есерів.

Нагадаю, що Куп’янський повіт був значно більшим ніж наш сучасний район. Зокрема до Куп’янщини входила і Старовірівська волость. А до цієї волості належав і хутір Затишок з садибою сім’ї великого українського письменника, драматурга і театрального актора Марка Кропивницького (10.05.1840 – 08.04.1910).

Після жовтневого перевороту 1917 року садибу Кропивницьких розікрали. Саме про це і йдеться в публікації з Куп’янська в газеті “Земля і воля”.

Земля і воля 8

Чомусь головний революціонер Куп’янщини в своєму наказі раптом назвав Марка Кропивницького ще й знаменитим художником.

Чи повернули люди тоді накрадене і як надалі склалася доля тієї історичної спадщини – невідомо.

Адже вже наступного дня після цієї публікації, тобто 3 березня 1918 року в Білому палаці Брестської фортеці Росія підписала з країнами Четверного союзу мирний договір.

За його умовами демобілізовувались російська армія і флот, який виводився з баз у Фінляндії та Прибалтиці, Росія зобовязувалась виплатити 6 мільярдів марок репарацій і збитків, понесених Німеччиною. А ще Росія втрачала майже 800 тисяч кв. км території з населенням 56 млн чоловік (третиною населення) – Польщу, Естляндську, Курляндску і Ліфляндську губернії, які відходили під протекторат Німеччини. А Карська і Батумська області відходили Туреччині. Велике князівство Фінляндське і Україна ставали незалежними від Росії.

В Бресті Радянська Росія зобов’язалась визнати незалежність України в особі уряду УНР і укласти з ним мирний договір.

 

 

 

Be the first to comment on "Сторічна газетна публікація з Куп’янщини"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*