Грамотність характеризує людину набагато більше, ніж це робить одяг або зовнішність

Диктант

Свято української писемності та мови завжди відзначається 9 листопада, саме у день, коли за православним календарем вшановується пам’ять Преподобного Нестора-Літописця.

Існує традиція 9 листопада, коли батьки відводять дітей в школу, а потім йдуть до церкви, щоб поставити свічку перед образом Нестора Літописця і помолитися, попросивши про допомогу дитині в навчанні.

З нагоди святкування Дня української писемності та мови щороку 9 листопада вся країна пише Всеукраїнський диктант національної єдності.

Трішки історичних спогадів

Років 15 тому тодішній Куп’янський міський голова Михайло Римський зібрав за столом малої зали міської ради майже всіх керівників управлінь та відділів і сказав: “Зараз будемо писати диктант українською мовою”.

Помовчав, а потім тихо додав:” Я все перевірю. А хто отримає погану оцінку…” і замовк.

Ми розуміли, що то він з жартом натякав, але все одно, відчували важливість диктанту, адже вже тоді кожен працівник і кандидат на роботу в органах місцевого самоврядування мав володіти, як тоді говорили, діловою українською мовою.

Ми слухали текст по радіо і старанно писали, інколи ошелешено поглядаючи один на одного. Речення були дуже багатослівними. І особисто для мене найтяжче було згадати, де, ставити, ті, кляті, коми,,,,,,,?

Коли нарешті все скінчилося, Михайло Іванович сказав: ” Забирайте листочки з собою. Хто хоче – відішліть на радіо, а хто сумнівається – перевірте самі. Але без свідків, щоб не було соромно”.

Всі дуже зраділи, і мені здається, що ніхто з нас тоді той диктант до Києва не посилав.

Потім, десь через тиждень, я перевірив свою писанину. Було приємно, що помилок з правопису не зробив, а от коми…

Як це буде 9 листопада 2018 року   

9 листопада 2018 року радіо та телевізійні передачі про цей проект розпочнуться об 11.00,  а сам текст диктанту Олександр Авраменко почне читати по «Українському радіо»,на телеканалі UA:Перший, на сайтах суспільного радіо і телебачення в інтернеті з 11:30.

Незмінними є умови мовного флеш-мобу: диктант треба писати лише від руки, надруковані у будь-якому текстовому редакторі файли не перевірятимуть.

Водночас, надіслати роботу на перевірку можна і електронною поштою, для цього написаний від руки диктант треба відсканувати чи сфотографувати. Радіодиктант можна писати і надсилати шрифтом Брайля.

Адресу, а також детальні умови диктанту повідомлять безпосередньо перед написанням диктанту.

Минулого року автори диктанту отримали 28 тисяч 999 радіодиктантів. Із них майже 17, 5 тисяч – звичайною поштою, а 11, 5 тисяч – електронною. 124 особи стали переможцями.

Цього року команда відомого на всю Україну Олександра Авраменка, доцента Київського університету ім. Б. Грінченка, яка складається з 10-15 знавців мови, перевіряє кожну роботу. Але коли ці контролери знаходять в роботі три помилки, то її відкидають. Адже тут головне виявити саме абсолютних переможців.

Хоча дуже багато людей пишуть диктант просто для себе і перевіряють свою грамотність згодом, коли текст диктанту буде опубліковано в інтернеті.

Спробуйте, перевірте свою грамотність, згадайте, як це – писати не на клавіатурі, а ручкою. Напишіть диктант, бо це того варте!

 

 

Be the first to comment on "Грамотність характеризує людину набагато більше, ніж це робить одяг або зовнішність"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*